Laitteisto · Antminer S19

Antminer S19: kaikki mallit ja kannattaako niitä yhä käyttää?

Tekijä: CloudMineCrypton tiimiPäivitetty 7 min lukuaikaa

Lyhyt vastaus

Antminer S19 on Bitmainin 2020. sukupolven Bitcoin-louhijoita. Mallisto ulottuu alkuperäisestä 95 TH/s:n S19:sta 141 TH/s:n S19 XP:hen. Bitmainin ilmoittamien lukujen mukaan niiden kulutus on 21,5–34 joulea terahashia kohti, kun nykyisen S21 XP:n vastaava luku on 13,5. Siksi S19 kattaa sähkönkulunsa vain silloin, kun sähkö on halpaa. Valitse malli alta, niin näet, missä raja kulkee tällä hetkellä.

Tärkeimmät asiat

  • 5 ilmajäähdytteistä S19-mallia, joista kuhunkin on linkitetty Bitmainin oma tekninen tietolomake.
  • Tällä hetkellä S19 saavuttaa kannattavuusrajan noin 6,3 sentin sähkön hinnalla kilowattitunnilta ja S19 XP noin 10,0 sentillä (reaaliaikainen arvio, vain sähkökulut).
  • Vuoden 2024 puoliintuminen laski lohkopalkkion 6,25:stä 3,125 BTC:hen, ja kaikkien S19-mallien kannattavuusraja laski sen mukana.
  • S21 XP tekee saman työn 60% pienemmällä energiankulutuksella kuin alkuperäinen S19.

S19-sarja · reaaliaikainen hashprice

Arvio päivässä, S19 XP

141 TH/s · 3 032 W · 73 kWh päivässä

Bruttotuotto tämänhetkisellä hashpricella0.00008968BTC$7.28
Sähkön hinta 6¢/kWh−$4.37
Bruttotuotto miinus sähkökulut+$2.91

S19 XP on kannattava tätä halvemmalla

10.0¢

S21 XP vertailun vuoksi

15.9¢

Kun sähkön hinta on 6¢, S19 XP louhii enemmän kuin sähkö maksaa, ennen koneen hankintahintaa ja kuluja.

Valmistajan ilmoittamat tekniset tiedot, eivät ostosuositus. Bruttotuotto lasketaan tämänhetkisestä verkon hashratesta, lohkopalkkiosta ja BTC:n hinnasta (päivitetään tunneittain): 1 TH/s louhii noin $0,0516 päivässä. Tämä on Yhdysvaltain dollareissa annettu arvio, joka muuttuu päivittäin. Siinä ei huomioida laitteen hintaa, poolimaksuja, hostausta, käyttökatkoja, korjauksia eikä käytetyn laitteen kulumista.

Mikä on Antminer S19?

Määritelmä · Antminer S19

Valikoima ilmajäähdytteisiä SHA-256-louhintalaitteita Bitmainilta. Niiden toimitukset alkoivat vuonna 2020. Kaikki mallit ovat samanmuotoisia laatikoita, joissa on sisäänrakennettu virtalähde. Myöhemmissä versioissa saatiin enemmän hashratea jokaista wattia kohti.

5

Tämän sivun mallit

valmistajan ilmoittama, syyskuu 2026

21,5–34

J/TH-väli

pienempi on parempi

95–141

TH/s-vaihteluväli

laitetta kohti

$0.0516

TH/s päivässä

reaaliaikainen hashprice

S19 oli Bitmainin päämallisto vuodesta 2020 siihen asti, kun S21 tuli markkinoille vuoden 2023 lopulla. Siksi monet niistä ovat yhä käytössä ja myynnissä käytettyinä. Ovatko louhintalaitteet sinulle uusi asia? Aloita lukemalla mikä louhintalaite on.

Miten S19-mallit eroavat toisistaan?

Bitmainin ilmoittamat luvut. Jos teknisissä tiedoissa annetaan useita hashrate-versioita, tässä näytetään niistä suurin. Todellisten laitteiden arvot voivat vaihdella muutaman prosentin. Avaa mallin tekniset tiedot klikkaamalla sitä.
MalliToimitettuTH/sWattiaJ/TH
S192020953,25034
S19 Pro20201103,25029.5
S19j Pro20211043,06829.5
S19 XP20221413,03221.5
S19k Pro20231202,76023

S19-mallista oli saatavilla myös 90 TH/s:n versioita ja S19j Prosta 100 TH/s:n versio, joiden J/TH-arvo oli suunnilleen sama. Saatavilla on myös nestejäähdytteisiä S19-malleja. Jätimme ne tästä pois, koska listaamme vain malleja, joiden tekniset tiedot olemme tarkistaneet. Kyse on teknisistä tiedoista, ei ostosuosituksesta. Laitteiden vertailussa esitellään kaikkien valmistajien nykyiset laitteet.

Miten S19 vertautuu S21-malliin?

Jokainen kone tuottaa saman verran jokaista TH/s-kohti. Koneiden ero on siinä, kuinka paljon sähköä yhden TH/s:n tuottaminen kuluttaa. Sitä mitataan jouleina terahashia kohti (J/TH).

Energiankulutus terahashia kohti, S19-sukupolvi vs. S21

S19
2020
34 J/TH
S19 Pro
2020
29.5 J/TH
S19j Pro
2021
29.5 J/TH
S19k Pro
2023
23 J/TH
S19 XP
2022
21.5 J/TH
S21
2023
17.5 J/TH
S21 Pro
2024
15 J/TH
S21 XP
2024
13.5 J/TH
Bitmainin ilmoittama J/TH kunkin mallin teknisten tietojen mukaan. Pienempi luku on parempi. Oranssilla on nykyinen S21-sukupolvi.

S21 XP tarvitsee noin 1 904 W tehoa tuottaakseen saman 141 TH/s:n hashraten kuin S19 XP, joka kuluttaa 3 032 W. Ero alkuperäiseen S19-malliin on vielä suurempi: samaan työhön kuluu 60 % vähemmän energiaa. Koko S21-mallisto vesijäähdytteisistä immersiojäähdytteisiin malleihin löytyy Antminer S21 -sivulta.

Millä sähkön hinnalla S19 pääsee nollatulokseen?

sähkön kannattavuusraja per kWh = hashprice per TH/s päivässä ÷ (J/TH × 24 ÷ 1 000)
Laitteen koolla ei ole merkitystä: kaksi konetta, joiden J/TH on sama, pääsee nollatulokseen samalla sähkön hinnalla koosta riippumatta.

Sähkön kannattavuusraja, nykyisellä hashpricella

S19
6,3¢/kWh
S19 Pro
7,3¢/kWh
S19j Pro
7,3¢/kWh
S19k Pro
9,4¢/kWh
S19 XP
10,0¢/kWh
S21
12,3¢/kWh
S21 Pro
14,3¢/kWh
S21 XP
15,9¢/kWh
0,0516 $ per TH/s päivässä (verkon senhetkinen hashrate, lohkopalkkio ja BTC-hinta, päivitetään tunnin välein). Kattaa vain sähkön, ei laitetta, kuluja tai käyttökatkoja. Katkoviivat kuvaavat esimerkkihintoja.

Kun sähkön hinta on kannattavuusrajan alapuolella, kone louhii enemmän kuin sähkö maksaa. Sen yläpuolella jokainen käyttötunti tuottaa tappiota. Hashprice muuttuu BTC:n hinnan, verkon hashraten ja kulujen mukaan. Hashprice-opas selittää nämä tekijät, ja bitcoinien louhinnan hinta esittää saman laskelman dollareina kolikkoa kohti.

Kannattaako S19 vielä 2024 puolittumisen jälkeen?

Huhtikuussa 2024 lohkopalkkio puolittui 6,25:stä 3,125 BTC:hen. Yhdellä TH/s:llä louhi yhdessä yössä noin puolet vähemmän bitcoinia, mutta S19:n sähkölasku pysyi täsmälleen samana. Vaihda aikakautta ja katso, miten se vaikutti kuhunkin malliin.

Sähkön kannattavuusraja kullakin puolittumiskaudella

1 TH/s louhii noin $0,0516 päivässä tällä aikakaudella

S19
6,3¢/kWh
S19 Pro
7,3¢/kWh
S19j Pro
7,3¢/kWh
S19 XP
10,0¢/kWh
S19k Pro
9,4¢/kWh
S21 XP
15,9¢/kWh
Lohkopalkkio aikakautta kohti sekä tämänhetkiset keskimääräiset kulut, verkon hashrate ja BTC:n hinta. Kaikki muut luvut pidetään samoina, joten vain lohkopalkkio muuttuu. Todellisuudessa myös hinta ja verkko muuttuvat, joten tämä kertoo puolittumisen vaikutuksesta, ei ole ennuste. Vertailun vuoksi nykyinen S21-sukupolvi on merkitty oranssilla. Katkoviivat kuvaavat esimerkkisähkönhintoja.

Rehellinen vastaus: S19 voi yhä olla järkevä valinta joillekin, mutta vain harvoille. Sähkön hinnan pitää olla selvästi kannattavuusrajan alapuolella, laitteen pitää olla niin edullinen, että se maksaa itsensä takaisin ennen seuraavaa puoliintumista vuonna 2028, ja sille pitää olla paikka, jossa melu ja lämpö eivät haittaa.

Voi yhä kannattaa, jos

  • Sähkön kokonaishinnan pitää olla selvästi alle 10¢/kWh (XP) tai 6¢ (S19)
  • Voit hyödyntää lämpöä esimerkiksi työpajassa, kasvihuoneessa tai veden lämmitykseen
  • Omistat laitteen jo, joten sen hinta on jo maksettu
  • Haluat oppia, miten louhinta toimii oikealla laitteistolla

Vaikea perustella, jos

  • Maksat kotitalouksien tavanomaista sähkön hintaa
  • Luotat siihen, että BTC:n hinnan nousu tekee louhinnasta kannattavaa
  • Laite olisi asuintilassa
  • Myyjä ei pysty näyttämään, että laite louhii poolissa

Mitä käytetystä S19:sta kannattaa tarkistaa ennen ostoa?

Bitmain myy jo S21-sukupolvea, joten useimmat S19-laitteet vaihtavat omistajaa käytettyinä, usein vuosien yhtäjaksoisen käytön jälkeen louhintafarmilla. Emme listaa hintoja: käytettyjen laitteiden hinnat vaihtelevat hashpricen ja laitteen kunnon mukaan, eikä meillä ole luotettavaa lähdettä, josta voisimme tarkistaa hinnan.

  1. 1

    Laske ensin, milloin pääset omillesi

    Käytä yläreunan laskuria ja syötä siihen todellinen kokonaishintasi. Jos tulos on hinnallasi negatiivinen, mikään ostohinta ei muuta sitä.

  2. 2

    Katso, miten laite louhii

    Pyydä kuvaa koneen hallintapaneelista ja louhintapoolin worker-sivusta, joista näkyy, että kaikki kolme hashboardia käyvät nimellishashratella. Älä tyydy valokuvaan.

  3. 3

    Tarkista kuluvat osat

    Tuulettimet, virtalähde ja hashboardit rikkoutuvat ensimmäisinä. Kysy korjauksista ja varaudu siihen, että valmistajan takuu on jo päättynyt.

  4. 4

    Vertaa mallia sen tietoihin

    Myyjät sekoittavat joskus eri versiot keskenään. Laitteen tarrassa olevan mallinimen pitäisi vastata Bitmainin teknisiä tietoja, jotta hashrate ja teho vastaavat luvattua.

  5. 5

    Suunnittele sähkönsyöttö

    Jokaisen S19-mallin teknisissä tiedoissa vaaditaan 200–240 V:n jännite kahdesta AC-syötöstä, 10 A kummastakin. Tavallinen 120 V:n pistorasia ei riitä.

Kuinka paljon tehoa, lämpöä ja melua S19 tuottaa?

3.25 kW

S19 ja S19 Pro kuluttavat

nimellisteholla, tauotta

78 kWh

Päivässä

jatkuvassa käytössä

11,089

Lämpöä BTU:ta tunnissa

kaikki sähkö muuttuu lämmöksi

200–240 V

Sähkönsyöttö

kaksi AC-syöttöä Bitmainin teknisten tietojen mukaan

Lähes kaikki S19:n kuluttama sähkö muuttuu lämmöksi. Lämpöä syntyy suunnilleen yhtä paljon kuin kahdesta täydellä teholla käyvästä sähkölämmittimestä. Bitmainin S19-mallien teknisissä tiedoissa ei ilmoiteta melutasoa. Laite on ilmajäähdytteinen ja siinä on suurilla kierroksilla pyörivät tuulettimet. Bitmain ilmoittaa ilmajäähdytteisten S21-mallien melutasoksi 76 dBA, joten suunnittele sijoittavasi laite autotalliin, vajaan tai datakeskukseen. Kotona louhimisen opas käsittelee sähköasennuksia, melua ja lämmön hyödyntämistä.

Mitä arviosta puuttuu?

  • Laitteen hinta

    Lisäksi toimituskulut, tuontitullit ja käytetyn laitteen mahdolliset korjaukset.

  • Poolimaksut

    Yleensä muutama prosentti laitteen louhimasta määrästä.

  • Konesalipalvelu tai ilmanvaihto

    Hosting-maksu tai ilmanvaihtokanavat ja tuulettimet kuuman ilman poistamiseen.

  • Käyttökatkot ja korjaukset

    Kuluneet tuulettimet, vialliset hashboardit, helleaallot ja sähkökatkot.

  • Verkon kasvu

    Verkon louhintateho kasvaa yleensä, joten jokainen TH/s louhii ajan mittaan hieman vähemmän.

  • Vuoden 2028 puoliintuminen

    Lohkopalkkio puolittuu uudelleen, ja samalla katoaa suurin osa bruttotuotoista.

Lue kattava katsaus aiheesta onko bitcoinlouhinta kannattavaa.

Voiko louhia ostamatta laitetta?

Yes. In the CloudMineCrypto app you mine for free with the free plan, ads, games, offers and daily check-ins, and your estimated BTC ticks up while your plans run. No machine, no fans, no power bill, and you withdraw to your own wallet, Lightning included. Paid plans are an optional boost for more speed; they usually mine less than they cost.

Hyvä tietää: palkkiot ovat arvioita, vaihtelevat verkon mukaan eikä niitä taata. Paketti ei anna sinulle omistusoikeutta mihinkään tiettyyn laitteistoon tai louhintapooliin eikä osuutta niistä. Ehdot koskevat.

Usein kysytyt kysymykset

Mikä on Antminer S19 -mallin hashrate?

Bitmainin ilmoittama S19-mallin enimmäisnopeus on 95 TH/s teholla 3 250 W (34 J/TH). S19 Pro -mallin nopeudeksi ilmoitetaan 110 TH/s ja tämän sivun nopeimman ilmajäähdytteisen S19-mallin, S19 XP:n, nopeudeksi 141 TH/s.

Onko Antminer S19 yhä kannattava?

Se riippuu sähkön hinnasta ja muuttuu päivittäin. Tämänhetkisellä hashprice-arvolla S19 kattaa sähkökulunsa vain, jos sähkön hinta on alle noin 6,3 ¢/kWh. S19 XP:n raja on noin 10,0 ¢/kWh. Laitteen hinta, poolimaksut ja käyttökatkot eivät sisälly tähän.

Mitä eroa on malleilla S19, S19 Pro, S19j Pro ja S19 XP?

Bitmainin teknisten tietojen mukaan ne ovat ilmajäähdytteisiä laitteita, joiden koko ja paino ovat suunnilleen samat. Erot ovat hashratessa ja tehonkulutuksessa: Pro ja j Pro tarjoavat suuremman hashraten suunnilleen samalla teholla, k Pro kuluttaa vähemmän ja XP on tämän sivun energiatehokkain S19-malli.

Kuinka paljon sähköä S19 kuluttaa?

Bitmainin ilmoittama teho S19- ja S19 Pro -malleille on 3 250 W. Yhtäjaksoisessa käytössä ne kuluttavat noin 78 kWh päivässä. Ne tarvitsevat 200–240 V:n virtalähteen, eivätkä toimi tavallisessa 120 V:n yhdysvaltalaisessa pistorasiassa.

Kannattaako ostaa S19 vai S21?

S21 XP kuluttaa noin 60% vähemmän energiaa TH:ta kohden kuin alkuperäinen S19, joten se kattaa sähkökulunsa huomattavasti korkeammilla sähkön hinnoilla. S19 on järkevä valinta vain, jos sähkö on hyvin halpaa. Silloinkin laitteen ostohinta ratkaisee eniten. Tällä sivulla vertaillaan teknisiä tietoja, eikä se ole ostosuositus.

Voinko käyttää Antminer S19 -laitetta kotona?

Teknisesti kyllä, jos käytössä on 200–240 V:n virtapiiri ja tehokas ilmanvaihto, ja laitteelle löytyy paikka, jossa melu ei häiritse ketään, kuten autotalli tai vaja. Tavallisilla kotitalouksien sähkön hinnoilla laitteen käyttö maksaa enemmän kuin sillä louhiminen tuottaa.

Lähteet ja lisälukemista

  1. Antminer S19 -tekniset tiedot · Bitmainin tuki (valmistaja)
  2. Antminer S19 Pro -tekniset tiedot · Bitmainin tuki (valmistaja)
  3. Antminer S19j Pron tekniset tiedot · Bitmainin tuki (valmistaja)
  4. Antminer S19 XP:n tekniset tiedot · Bitmainin tuki (valmistaja)
  5. Antminer S19k Pron tekniset tiedot · Bitmainin tuki (valmistaja)
  6. Antminer S21 XP:n tekniset tiedot (nykyinen sukupolvi) · Bitmain (valmistaja)
  7. Hallittu tarjonta: puolittumisaikataulu · Bitcoin Wiki
  8. Louhintanäkymä: verkon hashrate ja vaikeustaso · mempool.space

Tämän sivun ajantasaiset luvut tulevat CloudMineCrypto API:sta tai niiden yhteydessä mainituista julkisista lohkoketjudatapalveluista. Luvut päivittyvät aikataulun mukaan, ja niiden lähde ilmoitetaan siinä, missä ne näkyvät. Tämä opas on tarkoitettu tiedoksi, eikä se ole taloudellista neuvontaa. CloudMineCrypto ei ole sijoitustuote. Sovelluksen palkkiot ovat arvioita, eikä niitä taata.

Olet lukenut, miten se toimii. Katso nyt, miten se tapahtuu.

Lunasta CloudMineCrypto-sovelluksessa ilmainen 8 tunnin louhintapaketti ja seuraa, miten arvioitu BTC-määräsi kasvaa reaaliaikaisen verkkodatan perusteella. Et tarvitse laitteita tai maksukorttia.